Co dalej ze skatehistoria.pl?

Ostatnie miesiące były dla mnie bardzo intensywnym okresem. Postanowiłem zabrać się za coś, o czym myślałem już od dłuższego czasu. Efektem tego jest powstanie na Skatehistoria.pl osobnej podstrony „SK8 BIBLIOTEKA”. Pewnie część z Was już zaczyna się domyślać co można tam znaleźć. Tak, to archiwalne numery pism deskorolkowych, które dla wielu z nas, przez wiele lat, były nieodłącznym elementem deskorolkowej zajawki.

Skąd ten pomysł?

Sporo osób wielokrotnie pyta mnie o dostęp do starych gazet, które z biegiem lat potraciły, a teraz z przyjemnością chciałyby do tego wrócić. Jeszcze inni bez przerwy podsyłają mi albo stare skany, albo nawet wydania papierowe. Ich zaangażowanie jest nieocenione i szkoda, aby ten trud poszedł na marne. Jest jeszcze trzecia grupa czytelników Skatehistoria.pl / Historia Polskiej Deskorolki, czyli przedstawiciele młodszego pokolenia. Wielu z nich często dopytuje o deskorolkową prasę i miejsca gdzie mogliby poczytać jakieś ciekawe artykuły. Widać to zwłaszcza na Forum deskorolkowe, pod postami, które tam umieszczam.

Jak powstawała „SK8 BIBLIOTEKA”?

Początkowym etapem był projekt digitalizacji magazynu Ślizg. Pierwsze skany pojawiły się na Skatehistoria już kilka lat temu, a w zeszłym roku zostały wzbogacone o dodatkowe numery udostępnione mi m.in. przez społeczność forum Slizgawka.eu. W tej chwili to ponad 50 numerów dostępnych bezpośrednio ze strony Skatehistoria.pl. Postanowiłem jednak na tym nie poprzestawać i zabrałem się za pozostałe pisma. Zebrałem w całość dostępne w sieci archiwalne numery Dizastera i umieściłem we wspólnym katalogu. Możecie w nim znaleźć archiwalne wydania z lat 2005–2019. To jednak nie koniec! W przypadku INFOmagazine, podobnie jak kilka lat temu, podczas digitalizacji pisma Ślizg musiałem wszystkie numery skanować ręcznie. Co trwało mnóstwo czasu i pochłonęło sporo energii, nie tylko tej elektrycznej. Efektem tego jest udostępnienie, w chwili publikacji tego postu, pięciu pierwszych numerów INFO z lat 2003-2004. Wiele kolejnych numerów mam już w formie cyfrowej na dysku, a ich skany będą się regularnie pojawiać na stronie w najbliższych miesiącach. Samo skanowanie to tylko część pracy. Później należy to wszystko, strona po stronie, ręcznie obrobić i scalić w jeden plik. Ponadto chciałbym podzielić się z Wami skanami pisma FLIP, do którego dotarłem kilka lat temu w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Tam również trafiłem na egzemplarze legendarnego magazynu Juppi, który częściowo traktował o deskorolce. Zarówno skany pisma FLIP, jak i fragmenty Juppi pojawią się w zakładce „SK8 BIBLIOTEKA” i będą powszechnie dostępna dla każdego, kto odwiedzi stronę Skatehistoria.pl.

W tej chwili dostępne są następujące tytuły:
👉 Ślizg
👉 Dizaster
👉 INFOmagazine
👉 Extreme Games
👉 Uraz

Wkrótce pojawią się:
👉 Flip
👉 Juppi (pismo m.in. o deskorolce z początku lat 90-tych!)

Co dalej ze Skatehistoria.pl?

Aby projekt mógł być kontynuowany i aby strona Skatehistoria.pl mogła nadal istnieć, potrzebne mi jest Wasze wsparcie. Skatehistoria.pl istnieje już ponad 7 lat i od tamtej pory utrzymywana jest z moich prywatnych środków. Niestety ciągły rozwój strony, a także pozyskiwanie cennych materiałów kosztują i obawiam się, że ciężko będzie mi kontynuować to w pojedynkę. Dlatego znalazłem rozwiązanie, którym jest dołączenie do Patronite.pl.

Patronite, to takie wyjątkowe miejsce w sieci, które pozwala wesprzeć autorów swoich ulubionych treści, pewną kwotą pieniędzy. Jeżeli uważacie, że strona Skatehistoria.pl oraz jej profil na FB są Waszymi ulubionymi treściami, to gorąco zachęcam do odwiedzania mojego profilu na Patronite (link znajdziecie w opisie strony).

Dołączając do grona Patronów możecie zyskać dostęp do ciekawych materiałów i niespodzianek, ale o tym więcej przeczytacie na moim profilu na Patronite, a także w zakładce „menu” profilu Historia Polskiej Deskorolki 🙂

Będę wdzięczny jeśli podzielicie się tą informacją ze swoimi znajomymi. 👌

Los Skatehistoria.pl powierzam w Wasze ręce❗️🤝

Bookmark the permalink.

Comments are closed.